Chrome ActiveX’i Etkinleştirmenin 2 Yolu!

Chrome ActiveX’i Etkinleştirmek için İki Yöntem

ActiveX, Microsoft tarafından oluşturulmuş bir teknoloji olup, farklı yazılım uygulamalarının bilgi ve işlevsellik paylaşmasını sağlar. Varsayılan olarak, yalnızca Microsoft tarafından yapılan Internet Explorer, PowerPoint, Excel, Word gibi uygulamalarda çalışır. Ancak artık Google Chrome ve Mozilla Firefox’ta da ActiveX’i etkinleştirebiliyorsunuz. Chrome’da ActiveX’i etkinleştirmek için iki yöntem vardır.

Windows Ayarlarından ActiveX’i Etkinleştirme

Bilgisayarınızın ayarlarından ActiveX’i etkinleştirmenin ilk yöntemi, Windows arama çubuğuna “İnternet Seçenekleri” yazarak ilgili Denetim Masası uygulamasını açmaktır. Açılan pencerenin üst kısmındaki Güvenlik sekmesine ve ardından Özel düzey butonuna tıklayın. ActiveX denetimlerini ve eklentilerini çalıştır altında Etkinleştir’i işaretleyin ve ActiveX denetimlerinde kötü amaçlı yazılımdan koruma yazılımını çalıştırın. İmzalı ActiveX denetimlerini indir’in yanındaki Etkinleştir’e tıklayın. Artık değişikliklerin etkili olması için bilgisayarınızı yeniden başlatabilirsiniz.

Chrome Uzantısı Kullanarak ActiveX’i Etkinleştirme

İkinci yöntemde, Chrome ActiveX uzantısı olarak ekleyerek etkinleştiriyorsunuz. Chrome Web Mağazası’nda “IE Tab uzantısı”nı aratın ve ekleme işlemi yapın. Şimdi, Chrome’un sağ üst köşesindeki uzantıları tıklayabilir ve IE Sekmesi’ni seçebilirsiniz. IE Tab uzantısı açılacak ve artık ActiveX’i kullanabilirsiniz. IE Tab uzantısını yükledikten sonra Chrome’da ActiveX ile ilgili sorun yaşıyorsanız tarayıcıyı kapatıp yeniden başlatın. IE Tab uzantısını 2 haftalık ücretsiz deneme süresince kullanabilirsiniz. Deneme bitiminde 19 ABD Doları’na abone olmanız gerekir.

Sık Sorulan Sorular

ActiveX eklemek bir güvenlik tehdidi oluşturur mu?

ActiveX denetimlerini kullanırken, imzasız olanlardan daha saygın oldukları için imzalı ActiveX seçeneklerini kontrol etmeniz tavsiye edilir.

Tarayıcımda ActiveX’i neden kullanamıyorum?

Güvenlik ayarlarınız içeriğin bir kısmını engelleyebilir. Yeni güvenlik ayarları seçmek için Araçlar ve Güvenlik seçeneklerini ziyaret edin.

ActiveX’i Mac’te kullanabilir miyim?

Evet. Chrome tarayıcınıza IE Tab uzantısını yükleyerek ActiveX’i kullanabilirsiniz.

Yukarıdaki yöntemlerle Chrome ActiveX’i etkinleştirebilirsiniz. Ancak unutmayın, ActiveX bazı güvenlik sorunlarına yol açabileceğinden, bilgisayarınızın güvenliği için dikkatli olmanız gerektiğini unutmayın. Çeşitli kötü amaçlı yazılımlara karşı korunmak için güncel antivirüs yazılımı kullanmanızı öneririz.

Haber Merkezi
Haber Merkezi
Articles: 7890

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

meritking giriş kingroyal giriş kingroyal meritking meritkingadres.com