Suriye Devlet Başkanı Esad, 12 yıl sonra Suudi Arabistan’da

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, yaklaşık 12 yıl aradan sonra Suudi Arabistan’ı ziyaret etti. Esad, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz El Suud’un daveti üzerine, yarın Cidde kentinde düzenlenecek olan 32. Arap Birliği Zirvesi’ne katılacak. Zirveye katılacak olan Esad, Suriye’nin 2011 yılında patlak veren iç savaşın ardından yeniden Arap Birliği’ne dönmesine sebep olan karara destek veren ülkeler tarafından ağırlanacak.

Arap Birliği üyesi ülkelerin dışişleri bakanlarının 7 Mayıs’ta Mısır’ın başkenti Kahire’de düzenlediği toplantıda alınan karar sonrası Suudi Arabistan Kralı, Esad’ı zirveye davet etmişti. Esad’ın bu ziyareti, iki ülke arasındaki ilişkilerin normalleşme sürecinde bir adım olarak değerlendiriliyor.

Suriye halkının bir süredir yıkıcı bir iç savaşın ortasında olduğu düşünülürse, Esad’ın Suudi Arabistan’ı ziyaret etmesi uzun zamandır beklenen bir gelişme olarak nitelendiriliyor. İki ülke arasındaki gerginliğin ardından gerçekleşen bu ziyaret, daha önce başka bir lider tarafından gerçekleştirilmemişti.

Bu gelişmeleri uzun zamandır takip edenler, Esad’ın Suudi Arabistan’ı ziyaret etmesinin yanı sıra, Arap Birliği Zirvesi’ne katılmasının da geniş çaplı bir kamuoyu yaratacağını düşünüyor. Zirve aynı zamanda, başta Suriye krizi olmak üzere, Orta Doğu’da bir dizi diğer konuyu ele alacak.

Sonuç olarak, Esad’ın Suudi Arabistan’ı ziyareti, bölgedeki siyasi dinamiklerde büyük bir değişime işaret ediyor. İki ülke arasındaki dostluğun yeniden canlandırılması için atılan bu adım, Orta Doğu’da yeni bir dönemin başlangıcına işaret ediyor.

Haber Merkezi
Haber Merkezi
Articles: 7890

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

meritking giriş kingroyal giriş kingroyal meritking meritkingadres.com