Son Dakika: Kredi kartlarından nakit avans kullanımına getirilen sınırlama kaldırıldı

Merkez Bankası, kredi kartı üzerinden gerçekleştirilen nakit avans ve kredili mevduat hesabı düzenlemeleri hakkında yeni bir karar aldı. Belirli limitin üzerindeki kredi kartı kullanımlarında yüzde 30 oranında menkul kıymet tesisine tabi olmasını belirleyen banka, bu uygulamaya ilişkin tepkiler alınca konuya açıklık getirdi. Yapılan açıklamada, kredi kartından nakit avans kullanımı ve kredili mevduat hesabı kredilerinde hiçbir sınırlama uygulanmayacağı bildirildi.

Menkul Kıymet Tesisine İlişkin Uygulama Talimatı’nda, nakit avans, kredili mevduat hesabı kredileri ve kuyum harcamalarının makroihtiyati tedbir uygulamalarından muaf tutulacağı belirtiliyor. Bankalara gönderilen yazıda, bireysel kredi kartları vasıtasıyla yapılan kuyum harcamaları ve nakit çekimlerinin kredi türüne göre menkul kıymet tesisinden hariç tutulmasının uygun olacağı ifade ediliyor.

Ayrıca, kredi büyümesine göre kurumsal kredi kartları, tüketicilere verilen kredili mevduat hesabı kredileri ve diğer kredilerde menkul kıymet tesisi muafiyeti sağlanıyor. Merkez Bankası, bir süre önce bazı bankaların kredi kartı kullanımlarında sert uygulamalarına yönelmişti. Ancak son yapılan açıklamayla birlikte tüketicilere daha geniş bir özgürlük alanı tanınmış oldu.

Haber Merkezi
Haber Merkezi
Articles: 7890

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

meritking giriş kingroyal giriş kingroyal meritking meritkingadres.com