Nakit avans çekimine yönelik sınırlamada ayrıntılar belli oldu! 15 bin TL sınırı getirildi

Merkez Bankası, kredi kartlarından nakit avans kullanımını sınırlandırma kararı aldı. Kararın ayrıntıları da belli oldu. Buna göre, nakit avans, kredili mevduat hesabı ve kartla yapılan kuyum harcamalarında 15 bin TL’ye kadar olan kısım menkul kıymet yükümlülüğü kapsamına girmeyecek. Yani, 15 bin TL’ye kadar olan nakit avans harcamaları uygulamadan muaf olacak. Bununla birlikte, nakit avans ve kuyum harcamalarında 15 bin TL’lik istisna için kart limitinin 50 bin TL’nin üzerinde olması gerekecek.

Karar, kişisel kredi kartlarından belirli limitin üzerinde yapılan nakit avans çekimi menkul kıymet tesisi uygulamasına tabi tutulmasıyla ilgiliydi. Aynı karar kuyum harcamaları için de geçerli kılınmıştı. Her iki başlık için de yüzde 30 oranında menkul kıymet tesisine tabi olma şartı getirilmişti.

Kredi kartına nakit avans ya da taksitli nakit avans maliyetleri aylık bazda yüzde 1,36 faiz ile TL cinsi en düşük borçlanmayı sağladığı için, seçim öncesinde bireysel talebin en yüksek olduğu borçlanma kanalı haline gelmişti. Ancak artan nakit avans kullanımının yarattığı risklerin önüne geçmek amacıyla böyle bir karar alındı.

Birçok kullanıcının tercih ettiği kredi kartları, artık biraz daha sıkıntılı bir sürece girebilir. Ancak bu sınırlamaların, kredi kartlarından yapılan nakit avans kullanımını ve risklerini azaltmada etkili olacağı da bir gerçek.

Haber Merkezi
Haber Merkezi
Articles: 7890

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

meritking giriş kingroyal giriş kingroyal meritking meritkingadres.com