Dolar/TL, 19,76 seviyesinden işlem görüyor

Dolar/TL, bugün yükselişle başlamasının ardından saat 10.15 itibarıyla yüzde 0,2 artışla 19,7560’tan işlem görüyor. Avro/TL yüzde 0,1 değer kazancıyla 21,4570’ten, sterlin/TL yüzde 0,1 azalışla 24,6250’den satılıyor.

Analistler, ABD’deki borç limiti krizi ve ekonomik aktiviteye ilişkin endişelerle negatif bir seyir izlendiğini belirtti. ABD Başkanı Joe Biden, dün Kongre liderleriyle bir araya gelirken, Kevin McCarthy, anlaşmanın hafta sonuna kadar mümkün olduğunu ve o kadar da zor olmadığını belirtti.

ABD Merkez Bankası (Fed) yetkilileri de sözle yönlendirmelerine devam ederken, Richmond Fed Başkanı Thomas Barkin, faiz oranlarının daha da artırılmasını destekleyeceğini ifade etti. New York Fed Başkanı John Williams ise enflasyonun kabul edilemez derecede yüksek olduğunu kaydetti.

Para piyasalarındaki fiyatlamalarda Fed’in gelecek ay politika faizini değiştirmeyeceğine yönelik beklentiler güçlü kalmaya devam ediyor. Tahvil piyasalarında ise ABD hükümetinin nakit ihtiyacını karşılamak için tahvil satışlarını artıracağı öngörüsü satış baskısı yaratıyor.

Bugün yurt içinde konut fiyat endeksi, yurt dışında ise Avro Bölgesi’nde tüketici fiyat endeksi ile ABD’de inşaat izinleri ve konut başlangıç verilerinin takip edileceği belirtiliyor. Teknik açıdan dolar endeksinde 101’in destek, 103 seviyesinin direnç konumunda olduğuna dikkat çekiliyor.

Kaynak: AA / Murat Aslan – Ekonomi

Haber Merkezi
Haber Merkezi
Articles: 7890

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

meritking giriş kingroyal giriş kingroyal meritking meritkingadres.com