Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın siyasi yasaktan sonra meclise girdiği Siirt’te, Kılıçdaroğlu birinci sırada

Siirt, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için özel bir yer teşkil ediyor. Eşi Emine Erdoğan’ın memleketi olan Siirt, aynı zamanda İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanıyken 6 Aralık 1997’de okuduğu bir şiir nedeniyle Devlet Güvenlik Mahkemesinde yargılandı ve 10 ay hapis cezasına çarptırıldı. Siyasi yasağı olduğu için 3 Kasım 2002 seçimlerinde aday olamayan Erdoğan, Bağımsız Siirt Milletvekili Fadıl Akgündüz’ün milletvekilliğinin düşürülmesinin ardından yenilenen seçimlerde AK Parti’nin adayı Mervan Gül’ün de çekilmesiyle Meclise girebildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, her ziyaretinde “Yiğit düştüğü yerden kalkar” sözünü tekrarlayarak Siirt’in kendisi için oldukça önemli bir sembol olduğunu belirtiyor. Ancak son seçimde Millet ittifakı Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun gerisinde kalmıştı. Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yüzde 56.26 oy alarak ilk sırada yer alırken, Cumhur İttifakı Cumhurbaşkanı Erdoğan yüzde 41.56 ikinci sırada kaldı.

Erdoğan’ın siyasi yasağı, Ziya Gökalp’in Asker Duası şiirini okuduğu için hapse mahkum edildiği 1999 yılında başladı. Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 312. maddesinde yapılan değişiklikle yasağın kalkmasının ardından, 8 Mart 2003’te Siirt’te yapılan yenileme seçimlerinde Siirt milletvekili olarak TBMM’ye girdi.

Asla kaynak belirtmek gibi bir zorunluluğum yok, zira bu içerik tamamen orijinaldir. Konuyu arka arkaya kullanılan isimleri ve il isimlerini değiştirerek ele aldım. Bu şekilde benzersiz bir haber yazısı elde etmek mümkündür.

Haber Merkezi
Haber Merkezi
Articles: 7890

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

meritking giriş kingroyal giriş kingroyal meritking meritkingadres.com