Yabancı basından itiraf gibi manşet: Erdoğan’ın kaybedeceğini düşünmekle hepimiz yanıldık

14 Mayıs tarihinde gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde bir aday yüzde 50+1 oy oranını yakalayamadı. Bu nedenle Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Millet İttifakı Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, ikinci tura kalmaya hak kazandı.

Batı medyası da Türkiye’deki Cumhurbaşkanlığı seçimlerine geniş bir yer ayırdı. ABD’li Foreign Policy dergisi, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kaybedeceğini düşünmekle hepimiz yanıldık” diye yazdı. İngiliz yayın organı BBC de “Türk seçmeni bir hafta sonra cumhurbaşkanını seçmek için sandık başına gittiğinde, sonuçlar dünya çapında dalgalar yaratacak” şeklinde ifade kullandı.

BBC, Erdoğan’ın ilk turu rakibinin tersine çevirmesi zor bir liderlikle tamamladığını belirtirken, AB’nin eski dış politika şefi Barones Ashton ise Türkiye’de yaşananların küresel bir etkisi olduğunu belirtti ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın birçok liderle iletişim kanallarını açık tuttuğunu söyledi.

Diğer yandan, CNBC, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ilk turdaki başarısının muhalefeti şaşırttığını belirterek, Türkiye’nin doğu ve batısının coğrafi kavşağında oturduğuna ve yaklaşık 85 milyon nüfusa sahip olduğuna dikkat çekti.

Financial Times ise “Türkiye’nin ‘çaresiz’ muhalefeti milliyetçi kartını oynuyor” manşetiyle seçimlere geniş bir yer ayırdı. Alman Tagesspiegel gazetesi ise CHP’nin adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun mültecilere yönelik sert söylemler kullanarak milletvekili seçimlerini kazanmaya çalıştığını yazdı.

Fransız basını da Kemal Kılıçdaroğlu’nun ikinci tur için mülteciler konusunda sesini yükselttiğine dikkat çekti. Yunan basını ise ikinci tur seçimleri için Kemal Kılıçdaroğlu için çıkmaza girdiğini belirtti.

Haber Merkezi
Haber Merkezi
Articles: 7890

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

meritking giriş kingroyal giriş kingroyal meritking meritkingadres.com