Vicdanları kanatan olay Meclis’in gündemine geldi, Cumhur İttifakı yine reddetti

featured

Ancak muhalefet, özellikle ülke genelinde kaçak ve vakıf yurtlarında yaşanan olayların artışına dikkat çekerek, konunun acil şekilde ele alınması gerektiğini belirtti.Kaçak ve vakıf yurtları, genellikle öğrencilerin barınma sorunlarına çözüm bulmak amacıyla açılmaktadır. Ancak son yıllarda bu yurtlarla ilgili olarak yaşanan skandallar ülkeyi sarsmaktadır. Çoğu zaman yetersiz ve insanlık dışı koşullarda barınmak zorunda kalan öğrenciler, sık sık taciz, tecavüz, şiddet gibi olaylarla karşı karşıya kalmaktadır. Bu nedenle, kaçak ve vakıf yurtlarının denetim altına alınması ve sorunların çözülmesi gerekmektedir.Muhalefet, bu konuda bir yasa teklifi hazırladı ve TBMM Genel Kurulu’na sunarak oylamaya sunulmasını istedi. Ancak Cumhur İttifakı, teklife karşı çıktı ve reddetti. Bu durum, konunun önemini ve aciliyetini gözler önüne sermektedir.Ülkemizde öğrencilerin barınma sorununu çözüme kavuşturacak, güvenli ve sağlıklı koşullara sahip yurtlara ihtiyaç vardır. Kaçak ve vakıf yurtları gibi sorunlu yerlerin denetlenmesi, sorunlarının çözülmesi gerekmektedir. TBMM Genel Kurulu’nun bu konuya acil şekilde çözüm bulması gerekmektedir.

3 PARTİNİN ÖNERİLERİ GÖRÜŞÜLDÜ

Son zamanlarda Türkiye siyasi arenasında tartışmalara yol açan bazı konular, siyasi partiler tarafından ele alındı. Bu konular arasında İYİ Parti’nin “Terörle mücadelede malul ve gazi unvanı verilmesi”, Yeşil Sol Partinin “Kişisel verilerin güvenliği” ve CHP’nin “Kaçak eğitim merkezleri” konularındaki önerileri yer alıyor.İYİ Parti önerisiyle ilgili olarak, Türkiye’de savaş, terör ve şiddet olaylarında yaralanan ve malul olanlara devlet tarafından verilen unvanlar arasına “gazi” unvanının da ilave edilmesi öneriliyor. Bu öneri, savaş ve terör mağdurlarına verilen önemin arttırılmasına yönelik bir adım olarak değerlendiriliyor.Yeşil Sol Parti ise kişisel verilerin güvenliği konusunu ele alıyor. Bu partinin önerisi, kişisel verilerin bilgi toplumu hizmetlerine erişim ve kullanımının artmasıyla birlikte önem kazandığını gösteriyor. Bu nedenle, kişisel verilerin korunması konusunda daha sıkı yasal düzenlemelerin yapılması gerekiyor.

CHP ise kaçak eğitim merkezleri konusunda bir öneri sundu. Bu öneriye göre, kaçak eğitim merkezleriyle mücadele edilmesi ve legal eğitim kurumlarının teşvik edilmesi için gerekli adımların atılması öneriliyor. Kaçak eğitim merkezlerinin denetlenmesi ve illegal faaliyetlerin önüne geçilmesi, öğrencilerin sağlıklı bir eğitim ortamında yetişmeleri açısından önem taşıyor.Bu önerilerin tartışılması ve gerekli hukuki düzenlemelerin yapılması, Türkiye’nin problemlerle mücadelesine ve vatandaşların daha sağlıklı bir yaşam sürmelerine katkı sağlayacaktır. Bu konuların önemi ve aciliyeti, siyasi partilerin de dikkatini çekiyor ve bu önerilere önemli bir destek veriyorlar.

KAÇAK YURTLAR

CHP Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere, partisinin grup önerisi üzerinde konuşarak kaçak ve vakıf yurtlarından gelen acı haberlere dikkat çekti. Türkiye’de neredeyse her gün, insanların vicdanını kanatan üzücü haberlerle karşılaşıldığını belirten Tutdere, Şanlıurfa’nın merkez Haliliye ilçesinde kaybolan 12 yaşındaki Abdulbaki Dakak’ın ölü bulunmasına değindi.Anayasaya göre eğitim kurumlarının devlet tarafından gözetilmesi ve denetlenmesi gerektiğine işaret eden Tutdere, Dakak’ın kaldığı yurdun denetlenmemiş olmasının acı sonucuna sebep olduğunu belirtti. Yurtlardaki denetimsizlik, yurt sakinlerinin hayatını tehlikeye atmakta ve birçok üzücü olayın ortaya çıkmasına sebep olmaktadır.Türkiye’nin geleceği olan gençlerimizin güvenli ve sağlıklı bir çevrede yetişmeleri için, eğitim kurumlarının devlet tarafından denetlenmesi ve vakıf yurtlarının da gerekli denetimlerden geçirilmesi gerektiğine dikkat çeken Tutdere, bu konuda gerekli adımların atılması gerektiğinin altını çizdi. Türkiye’nin yarınları için, gençlerimizin güvenliği ve eğitimi konusunda sorumluluk sahibi olmak hepimizin görevidir.

AKP Konya Milletvekili Orhan Erdem, Dakak isimli kişinin ölümü üzerine adli ve idari soruşturma başlatıldığını açıkladı. Erdem, ölümün sonuçlarının takip edilmesi gerektiğine dikkat çekerek, yatılı okulların kapatıldığı ve kaçak eğitim veren merkezler hakkında ifadelerin olduğu önergeye de değindi. AKP’nin eğitim alanında yaptığı çalışmalar hakkında bilgi veren Erdem, şartlı eğitim desteği ve MEB’in ihbar ve imkanları dahilinde takip ettiği kurumlar hakkında konuştu. Son yedi yılda 1750’ye yakın inceleme yapıldığını ve kurumlara ceza yazılarak ya da kapatılarak üzerlerine gidildiğini belirten Erdem, komisyonların kurulması için araştırma önergesi vereceklerini söyledi. CHP, Yeşil Sol Parti ve İYİ Parti’nin gündeme ilişkin grup önerileri ise Genel Kurul’da reddedildi.

0
tebrikler
Tebrikler
0
k_t_
Kötü
0
m_kemmel
Mükemmel
0
_zg_n
Üzgün
0
acayip
Acayip
0
komik
Komik
0
sinirli
Sinirli
Vicdanları kanatan olay Meclis’in gündemine geldi, Cumhur İttifakı yine reddetti

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir