Seçim öncesi ateşi düşmüyor! Gece yarısı tarihi zirveyi gören dolar 20 liranın üzerinde seyrediyor

Dolar kuru, tarihi rekorunu kırdıktan sonra yüksek seyrine devam ediyor. Dün gece yarısı serbest piyasada 20.47 TL’ye yükselen dolar, tüm zamanların en yüksek değerini gördü. Ancak sabah saatlerinde yeniden 19.96 TL seviyelerine kadar geriledi. Saatler 14.00’ü gösterdiğinde ise yeniden 20 liranın üzerine çıktığı görüldü. Aynı dakikalarda euro/TL 21.4536 TL, sterlin/TL ise 24.88 TL seviyelerinde işlem görüyor.

Dolar endeksi dört günlük yükselişin ardından 104.1 ile 17 Mart’tan bu yana en yüksek seviyede dengelenirken, avro/dolar paritesi yüzde 0.1 yükselerek 1.0740’tan alıcı buluyor.

Küresel piyasalar, ABD’deki borç limiti krizi ve ABD Merkez Bankası’nın (Fed) para politikasına ilişkin belirsizliklerle karışık bir seyir izliyor. ABD Başkanı Joe Biden ile Temsilciler Meclisi Başkanı Kevin McCarthy, dün borç limiti üzerine birkaç verimli görüşme gerçekleştirdi. Ancak ABD hazinesinin nakit miktarı 49.5 milyar dolara gerileyince, karışık seyir devam etti.

Analistler, beklentilerin üzerinde gelen makroekonomik verilerin ardından para piyasalarındaki fiyatlamalarda gelecek ayki toplantıda bankanın 25 baz puan faiz artırabileceğine yönelik beklentilerin yüzde 40’ı aştığını belirterek, haziran ayında faiz artışı yapılmaması halinde temmuz toplantısında yüzde 84 ihtimalle 25 baz puanlık faiz artışı yapılacağının öngörüldüğünü dile getirdi.

Dolar kuru bugün 20 lirayı aşıp, tarihi rekor seviyelerde işlem görürken, küresel piyasaların görünümü ise belirsizliğini koruyor.

Note: Haberin gerçekleştiği yer ve kaynağı gibi detayları verilmemektedir.

Haber Merkezi
Haber Merkezi
Articles: 7890

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

meritking giriş kingroyal giriş kingroyal meritking meritkingadres.com