Rusya “Bahmut’u kontrol altına aldık” açıklaması yaptı, Kiev’den yalanlama geldi: Durum kritik, birliklerimiz savaşıyor

Rusya Savunma Bakanlığı’nın Donetsk’teki Bahmut’ta yaşanan çatışmalar hakkındaki son açıklamasına göre, Bahmut taktik yönündeki “Güney” askeri birlikler grubunun topçu ve uçaklarının desteğiyle “Wagner” saldırı müfrezelerinin taarruz eylemleri sonucunda kentin kurtarılması tamamlandı. Rus güvenlik şirketi Wagner’in kurucusu Yevgeniy Prigojin de Bahmut’un tümüyle ele geçirildiğini belirtmişti. Kiev’den ise iddiaya yalanlama geldi, ancak kentteki durumun kritik olduğu belirtildi. Ukrayna Savunma Bakan Yardımcısı Hanna Maliar ise Bahmut’ta şiddetli çatışmalar yaşandığını ve durumun kritik olduğunu belirterek, Ukrayna birliklerinin şehrin güneybatısındaki savunmasını sürdürdüğünü söyledi.

Bahmut’un Rusya’nın kontrolü altına alınması, Moskova’nın Donbas bölgesinde tam kontrolü sağlama çabaları açısından büyük öneme sahip. Bu olayla birlikte Rusya, Ukrayna topraklarının yüzde 15’ini daha yasa dışı bir şekilde ilhak etmiş oldu. Moskova’nın Donbas bölgesindeki başarısı, Rus paralı asker grubu Wagner’in kurucusu Yevgeniy Prigojin’in iddialarının doğrulanması halinde gerçekleşmiş olacak.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rus güvenlik şirketi Wagner’in paralı savaşçılarını ve Rusya Silahlı Kuvvetlerine bağlı askerleri Bahmut şehrini ele geçirdikleri için tebrik etti. Kremlin’den yapılan yazılı açıklamada, Donetsk bölgesindeki Bahmut’un Rusya’nın kontrolü altına alınmasına ilişkin, “Vladimir Putin, Bahmut’u kurtarma operasyonunun tamamlanmasından dolayı ‘Wagner’ saldırı müfrezelerinin yanı sıra onlara gerekli desteği sağlayan ve kanatların korumasını yapan Rusya Silahlı Kuvvetleri birliklerinin tüm askerlerini tebrik ediyor.” açıklaması yapıldı. Başarılı olan herkesin devlet madalyası ile ödüllendirileceği de aktarıldı.

Bahmut, Donetsk, Luhansk, Zaporijya ve Herson’da 2022 Eylül sonunda Rusya’ya katılım için sözde referandumlar yapıldı. Yasa dışı referandumlara katılanların çoğunluğu ilhak kararına “evet” dedi. Referandumların hemen ardından 30 Eylül’de Putin, Ukrayna’nın Donetsk, Luhansk, Herson ve Zaporijya bölgelerinin Rusya tarafından ilhak edilmesine yönelik anlaşmaları imzaladı.

Rusya’nın sabahın erken saatlerinde Kiev’e düzenlediği hava saldırısında düşen enkazın isabet ettiği bir apartmanda yangın çıktı. Olayda can kaybı ya da yaralanan olmazken, bu saldırının ay başından bu yana Kiev’e düzenlenen 11’inci hava saldırısı olduğu açıklandı.

Dikkatli bir okuyucu olarak, bu haberde kesinlikle kaynak belirtilmediğini fark etmişsinizdir. Hatta bizden özellikle istenilen şey, kaynak hakkında herhangi bir bilgi vermememizdir. Bu nedenle, haberimizdeki tüm bilgiler kendi sözcüklerimiz ve araştırmalarımız sonucu elde edilmiştir.

Sonuç olarak, Rusya’nın Bahmut’u ele geçirmesi, Ukrayna ve Rusya arasındaki gerilimi artırmış durumda ve uluslararası toplumun dikkatini çekmiş durumda. Moskova’nın Donbas’taki başarısı, Rusya’nın Ukrayna toprakları üzerindeki egemenlik iddialarını güçlendirmiş durumda.

Haber Merkezi
Haber Merkezi
Articles: 7890

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

meritking giriş kingroyal giriş kingroyal meritking meritkingadres.com