Peşinatsız Konut Kredisi Veren Bankalar

Türkiye’de ev alabilmek için kredi çekmek son dönemlerde herkesin başvuru yaptığı yöntemlerin başında gelmektedir. Ama evin yüzde yüzene kredi verilmediği için birçok banka peşinat isteyerek kredi çıkartmaktadır. Özellikle peşinatı olmayanlar yani ön ödeme için para biriktirmeyen kişiler peşinatsız konut kredisi veren bankaları araştırmaktadır. 2020 yılında artık peşinatsız ev kredisi mümkündür. Ama bunun için bazı şartların tamamlanması ya da bankanın isteklerinin yerine getirilmesi gerekmektedir.

Öncelikle evin tamamına kredi veren bankaları yani peşinatsız konut kredisi veren bankaları 2019 güncel hali ile yazalım;

Ziraat Bankası, Halk Bankası, Vakıf Bank, Deniz Bank, Garanti Bankası, ICBC Bank, QNB Finansbank (bakınız),ING Bankası, Ak Bank, Şeker Bank, Burgan Bank, Aktif Bank gibi bankalar aşağıda şartları tamamlamanız durumunda size kredi çıkartacaktır.

Peşinatsız Konut Kredisi Nasıl Çekilir?

pesinatsiz konut kredisi veren bankalar2

Peşinat olmadan ev kredisi çekmek demek, evin tamamına kredi çekmek demektir. Yani evin değeri ne kadarsa banka da size lazım olan paranın tamamını vermesi demektir. Ev fiyatı 200.000 TL ise banka da size nakit olarak 200 bin TL vermesi anlamına gelir ki bu da bazı sorunları ortaya çıkarmaktadır.

Normal şartlarda bankaların verebileceği konut kredisi oranı evin değerinin %80’ini geçemez. Yani bir bankaya başvuru yaptığınız; gelir belgesi sunsanız ve iyi bir kredi siciline sahip olsanız bile bankanın vereceği kredi miktarı evin %80’ini geçmemelidir. Banka istese de veremez; çünkü BDDK dolası ile hükümet buna izin vermiyor.

Ek bonus bilgi olarak daha önce sizin için yazdığımız senetle ev alma hakkında bilgiler verdiğimiz yazımıza da göz atabilirsiniz. Bu sayede taksitle ev almanın yollarını da bulabilirsiniz.

Evin Tamamına Kredi Çekebilmenin Yolları

Evin tamamına kredi çekmek istiyorum diyenler bazı adımlar atarsa belki banka yüzde yüz konut finansmanı çıkartabilir. Bu adımları şimdi sizin için sayıyoruz;

Bankanın göndereceği ekspertiz çok önemlidir. Yani banka bağımsız bir ekspertiz ile anlaşarak evin gerçek değerini tespit etmeye ve ona göre kredi çıkartmaya çalışır. Eğer ekspertiz evin gerçek değerini daha yüksek çıkartırsa o zaman evin tamamına ya da tamamına yakınına kredi çekmeniz söz konusu olabilir.

Şöyle ki; evin eski sahibi ile söz gelimi 200 bin TL’ye anlaştınız. Evin değeri 200 bin ise eve çıkacak maksimum kredi 160 bin TL’dir. Ama ekspertiz evin değerini 250 bin olarak rapor ederse o zaman eve 250 binin %80’i olan 200 bin TL kredi çıkartılır. Bu da zaten evin gerçek değerine denk geldiği için evin tamamına kredi çıkmış olur.

pesinatsiz konut kredisi veren bankalar3

Konutun Yüzde Yüzüne Kredi Çıkması İçin En Önemli Görev Ekspertize Düşmektedir

Ekpsertiz işin kilit  tarafıdır. Yasal yollar ile eksper görevlisiniz ikna ederseniz evin tamamına kolay şekilde konut kredisi çekebilirsiniz. Bunun dışında başka yolunuz yok diyebilirim. Bu noktada eve eksper gelmeden siz de çevre komşular ile konuşarak evin değeri hakkında sorulması durumunda yüksek rakam söylemelerini rica edin.

Ek İpotekle Evin Tamamına Peşinatsız Kredi İmkanı

Bunun haricinde ayrıca ipotekli konut kredilerinde ek ipotek sunarak evin tamamına kredi çekebilirsiniz. Evin kendisi zaten 1. ipotek olacaktır. Ayrıca %100 kredi çıkması için, 2. bir ipotek daha gösterebilir ve eve %100 kredi çıkartabilirsiniz. Sizin adınıza ya da birinci derece akrabalarınız üzerinde bir ev, arsa, bahçe, araba varsa ve banka ipoteği kabul ederse bunu da düşünebilirsiniz.

Haber Merkezi
Haber Merkezi
Articles: 7734

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir