Ordu’da salep hasadı başladı! Kilosu 800 TL’den alıcı buluyor

Ordu’da Fındık Üreticilerine Salep Üretimiyle Ek Gelir Sağlanıyor

Ordu Büyükşehir Belediyesi, fındık üreticilerine ek gelir sağlamak amacıyla farklı ürünlerin yetiştirilmesine yönelik çalışmalar yapmaya devam ediyor. Son olarak hayata geçirilen ‘Salep Üretiminin Yaygınlaştırılması’ projesi kapsamında 2020 yılında Akkuş, Altınordu, Çamaş, Çatalpınar, Çaybaşı, Fatsa, Gölköy, Gürgentepe, İkizce, Kabadüz, Kumru, Korgan, Perşembe, Ulubey ve Ünye ilçelerinde salep dikimi gerçekleştirildi. Üç yıl önce sadece iki üreticiyle başlayan projede bugün 64 üretici salep yetiştiriciliği yapıyor.

Salep üretimi konusunda destek bulan üreticiler, isimlerini açıklamadan, Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle üretimlerini her geçen gün artırdıklarını ve 2020 yılında 50 metrekarelik tarım alanlarıyla başladıkları salep ekimlerini bugün 800 metrekareye kadar çıkardıklarını belirtiyorlar. Üreticilerin salep ürünleri konusunda hiçbir sıkıntı yaşamadıkları, kilo başına 700-800 TL arasında değişen fiyatlarla alıcı buldukları da önemli bir detay.

Salep üretimine katkı sağlayanlar arasında yer alan bir üretici, “Salep üretimi için 3 yıl önce Büyükşehir Belediyesi’nin başlattığı destek programına başvuruda bulunmuştuk. Bu destekler sayesinde her geçen gün üretimimizi artırarak bugünlere geldik. Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mehmet Hilmi Güler’e de teşekkürlerimizi sunuyoruz. Salep üretimi konusunda henüz yeni bir süreç başladı ama biz üreticiler olarak ilgi görmemizden memnunuz” diyerek sözlerini tamamladı.

Ordu’da yapılan bu çalışmalar, fındık üreticilerine yeni bir ekonomik alternatif sunarken aynı zamanda bölge için de önemli bir ekonomik getiri sağlıyor.

Haber Merkezi
Haber Merkezi
Articles: 7888

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

meritking giriş kingroyal giriş kingroyal meritking meritkingadres.com