“Nakit avans çekimi durduruldu” iddiası, sosyal medyayı ayağa kaldırdı

TCMB’den yapılan açıklamaya göre, belli bir limitin üzerinde olan kredi kartlarında nakit çekim ve kuyum harcamaları için yeni bir düzenleme getirildi. Kredi kartı limiti belirli bir tutarın üzerinde olan müşteriler için bireysel kredi kartları aracılığıyla yapılan nakit çekimi ve kuyum harcamalarının kredi türüne göre yüzde 30 oranında menkul kıymet tesisine tabi olmasına karar verildi. Bu düzenleme, menkul kıymet tesisi uygulaması kapsamında 28 Mayıs itibarıyla yürürlüğe girdi.

Kredi türüne göre menkul kıymet tesisine tabi olan ticari nitelikli krediler için kredi büyümesine göre menkul kıymet tesisi uygulamasının kapsamı genişletilerek diğer ticari nitelikli krediler ile tüketici kredileri de dahil edildi. Belirlenen kredi türleri bazında bir önceki hesaplama dönemine göre büyüme oranlarının yüzde 3’ün üzerinde olması halinde bu oranı aşan kredi tutarı kadar menkul kıymetin bir yıl boyunca bloke edilmesine karar verildi. Söz konusu değişiklik, 26 Mayıs hesaplama tarihinden itibaren geçerli olacak.

Mevcut menkul kıymet tesisi uygulamasında bulunmayan dönüşüm hesaplarının da pay kısmına dahil edilmesine karar verildi. Payda kısmında ise TCMB tarafından yayımlanan tebliğler kapsamında 31 Mart itibarıyla dönüşümü yapılabilecek mevcut ABD doları, avro, İngiliz sterlini ve altın cinsinden yabancı para mevduat/katılım fonu hesabı bakiyeleri dikkate alınacak.

Bankaların aylık faizi 1,36 olduğu için bireysel talebin en yüksek olduğu borçlanma kanalı haline gelen kredi kartı nakit avansı için işlemlerin durdurulduğuna dair iddialar sosyal medyada gündem oldu. Ancak bankalardan konuya ilişkin henüz herhangi bir açıklama yapılmadı.

Haber Merkezi
Haber Merkezi
Articles: 7890

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

meritking giriş kingroyal giriş kingroyal meritking meritkingadres.com