Miçotakis’ten göçmen sorunuyla ilgili AB’ye çağrı: Türkiye’ye daha fazla ekonomik destek sağlanabilir

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, AB Liderler Zirvesi’nde göçmen sorunuyla mücadele amacıyla AB’nin Türkiye’ye yeni ekonomik destek sağlama planının düşünüldüğünü ifade etti. Miçotakis, sorunun çözümü için “AB’nin Türkiye’ye şimdiye kadar milyonlarca avro verdik ve muhtemelen daha fazlasını verebiliriz. AB’nin gelecekte Türkiye’ye destek verilmesi için yeni bir madde ekleyebiliriz” şeklinde konuştu.

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Avrupa Birliği’nin (AB) Türkiye’ye yeni ekonomik destek sağlayabileceğini ve Türkiye’nin mülteci sorunuyla mücadelede müttefik olması gerektiğini belirtti. Miçotakis, AB’nin Türkiye’yi desteklemek için daha önce milyonlarca avro verdiğini ve muhtemelen daha fazla destek verebileceğini ifade etti. Türkiye’nin gelecekte desteklenmesi için AB’nin çok yıllık bütçesinin yeniden yapılandırılmasında ek bir madde olabileceğini dile getirdi.Miçotakis, Brüksel’de gerçekleşen AB Liderler Zirvesi sonrasında basın açıklaması yaparak gazetecilerin sorularını cevapladı. Göç sorununu çözmede en önemli unsurun göçmen kaçakçıları ile mücadele olduğunu vurguladı.

TÜRKİYE’DEN YOLA ÇIKAN TEKNE SAYISINDA AZALMA

Miçotakis, son dönemde Yunanistan’a düzensiz göçmen taşıyan teknelerin azalmasının sebebinin Türkiye’den çıkan tekne sayısının azalması olduğunu ifade ederek, yola çıkan tekne sayısının düşürülmesi için Tunus ve Libya gibi Kuzey Afrika ülkeleriyle işbirliği yapılması gerektiğini savundu.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN İLE GÖRÜŞECEK

Yunanistan Başbakanı Miçotakis, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yapılan NATO Zirvesi’nin Vilnius’ta gerçekleşeceğini açıkladı. Miçotakis, Türkiye-AB ilişkilerinin yeni bir temel üzerinde ilerlemesini umduklarını dile getirdi.Miçotakis ayrıca, son zamanlarda düzensiz göçmen taşıyan teknelerin yolculuğa çıkmadan önce engellenmesinde Türk yetkililerle daha iyi bir işbirliği içinde olunduğunu vurgulayarak, bardağın yarısını dolu görmek istediğini belirtti.

“AB, TÜRKİYE’YE DAHA FAZLA PARA VEREBİLİR”

Başbakan Miçotakis, Türkiye’nin mülteci sorunuyla mücadelede müttefik olması gerektiğini birçok kez dile getirdiğini belirtti. Ayrıca, AB’nin Türkiye’yi desteklemek için önemli miktarda finansal destek sağladığını ve muhtemelen daha fazlasını da verebileceğini ifade etti. AB’nin çok yıllık bütçesinin yeniden yapılandırılmasında Türkiye’nin gelecekte desteklenmesi için ek bir madde olabilir.

Miçotakis ayrıca, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yapılan görüşmenin yanı sıra Türkiye ve Yunanistan bakanları arasında da görüşmelerin olabileceğini ifade etti. Geçmişte bu tür temasların olduğunu belirterek, bu tür temasların sık sık olmasının iyi olduğunu vurguladı. “Göçmen sorunu ile mücadelede Türkiye’nin gerçekten iyi bir müttefik olduğunu ortaya koyabiliriz” diyen Miçotakis, elbette Türkiye’nin de bunu istemesi gerektiğini ekledi.

Haber Merkezi
Haber Merkezi
Articles: 8012

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

meritking giriş kingroyal giriş kingroyal meritking meritkingadres.com
Portobet Giriş