Konut satışlarında düşüş sürüyor

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), nisan ayına ilişkin konut satış istatistiklerini açıkladı. Buna göre, Türkiye genelinde konut satışları, önceki yılın aynı ayına kıyasla yüzde 35,6 gerileyerek 85 bin 652’ye düştü. Konut satışları ocak-nisan döneminde ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 18,6 azalışla 368 bin 867 olarak gerçekleşti.

İstanbul, konut satışlarındaki en yüksek paya sahip oldu. İstanbul’u, Ankara ve İzmir izledi. Banka kredisi ile satın alınan yani ipotekli konut satışları yıllık yüzde 32 azalışla 21 bin 769’a gerilerken, ikinci el konut satışları da yıllık yüzde 39.3 düştü ve 58 bin 700 oldu. İlk el konut satışı yıllık yüzde 26 azalarak 26 bin 952 olurken, yabancılara yapılan konut satışları da yıllık yüzde 60.3 azalmayla 2 bin 557’ye geriledi. Yabancılara yapılan konut satışlarında ilk sırayı 1024 satışı ile Antalya aldı. Antalya’yı İstanbul ve Mersin izledi.

Nisanda gerçekleşen 85 bin 652 konut satışının 2 bin 557’si yabancılara yönelik oldu. Yabancılara yapılan konut satışı nisanda yıllık bazda yüzde 60,3 azaldı. Rusya vatandaşları Türkiye’den 817 konut satın aldı. Rusya’yı İran, Ukrayna ve Irak vatandaşları izledi.

Son 3 aydır konut fiyatlarındaki düşüş, kira fiyatlarına ise yansımadı. Kiralık daire fiyatları, İstanbul’da bazı bölgesel faktörlerden ötürü artarken, diğer bölgelerde ise sabit kaldı. Türkiye geneli ise kiralarda yükselme olmadığı gibi düşüşte yaşanmadı.

Bu güncel verilere göre, Türkiye’de konut piyasasının önümüzdeki dönemde nasıl şekilleneceği merak konusu.

Haber Merkezi
Haber Merkezi
Articles: 7890

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

meritking giriş kingroyal giriş kingroyal meritking meritkingadres.com