İstanbul’da Senetle Ev Satan Firmalar Yerler

Ev sahibi olmanın birçok yolu vardır. Türkiye’de genelde kredi ile ev satın alınmaktadır. Ama kredi faizlerinin çok yüksek olması nedeni ile müşteriler artık senetle ev almak için arayışlara başladı. Başta İstanbul olmak üzere, Ankara, İzmir, Bursa ve Adana gibi şehirlerde senetle ev satışları artmaya başladı. Siz de senetle ev almak istiyorum diyorsanız İstanbul’da Senetle ev satanlar tam size uygun kampanyalara yapmaktadır. Elden taksitle ev almanın diğer adı da senetli ev almaktır. Bunun nasıl yapıldığını, koşulların ne olduğunu ve hangi firmaların ne gibi ücretler istediğini kaleme aldık.

Elden Taksitle Ev Satan Yerlerin Şartları

istanbulda senetle ev satan firmalar yerler2

Kredisiz ev almak isteyen kişilerin en büyük karı kesinlikle faiz ödememeleri olacaktır. 10 yıllık kredi faizleri ana paranın %60’ına tekabül etmektedir. Bu da ortalama fiyatı 200 bin TL olan bir ev için fiyatın 320 Bin TL’ye çıkması anlamına gelmektedir.

Bunun yerine elden taksitle, kredisiz, faizsiz senetli ev satın alabilirsiniz. Bunu yapan birçok firma bulunmaktadır. Bu firmalara baktığımızda genelde İstanbul’da bulunmakta olup bunların bazı şartları vardır.

Bu şartların başında, kişilerin %102luk bir peşinat ödemeleridir. Yani peşinatsız elden taksitle ev satın almak isteyenler yine de %10’u kabul etmek durumundadır. Bu evin KDV’siz ücretinden hesaplanacaktır.

Bu oranı peşin elden ya da banka aracılığı ile ödeyen kişiler artık evin her taksitini elden senetle ödeyebilir duruma gelecektir.

İkinci önemli şart ise kişinin gelir belgesine sahip olmasıdır. Gelir belgesiz kredi verilmediği gibi senetle konut da satılmaz. Birçok firma ya da müteahhit gelir belgesiz ev satmak istemez.

Son önemli şart ise evi satın alacak kişinin kredi sicil durumunun iyi olması gerekmektedir. Kredi notu sorgulamasında kişinin ne kadarlık kredi borcu olduğu ve kredilerini aksatıp aksatılmadığı anlaşıldığı için bu koşul da istenmektedir.

Banka Kredisi Olmadan Peşinatsız Ev Satan Firmalar

Kredisiz ev almak aslında İstanbul’a özgü bir durumdur; Çünkü diğer birçok ilde kredisiz ev satışları henüz başlamadı ve halk da buna oldukça yabancıdır. Ama İstanbul merkezli büyük firmalar ise yıllardır kredisiz ev satmaktadır. Başta Ağaoğlu, Torunlar ve Rönesans gibi büyük müteahhitlik firmaları banka kredisiz, faizsiz elden taksitle ev satışı yapmaya devam etmektedir. Örneğin, Ağaoğlu Maslak Projesi kapmasında binlerce kişiye elden taksitli şekilde ev satmış ve yeni projelerde bunu çok iyi değerlendirmektedir.

Banka kredisiz ev satanlar hakkında ek bilgi.

Şu anda İlçeler bazında ise, Bakırköy, Arnavutköy, Küçük Çekmece, Fatih, Zeytinburnu, Bağcılar, Ümraniye, Esenyurt gibi büyük ilçelerde senetle ev satanlar büyük ve yeni projeler üreterek halka yardımcı olmaya çalışmaktadır.

2020 Yılında Senetle Ev Satın Alma Sayısında Artış Var

Konut kredilerinde %30’lara çıkan ev faizleri nedeni ile birçok kişi elden taksitle ev alma yollarına başvuru yapmaya başladı. www.ekonomistr.com adlı sitenin haberine göre; şu anda başta İstanbul olmak üzere Ankara, Bursa ve İzmir gibi büyük illerde birçok inşaat firması elden taksitli olarak senetle ev satışlarına ağırlık verdi. Ellerinde inşaatı bitmiş olan kişiler bunları satabilmek için son çare indirimli olarak bu yola başvuru yapmaya başladı.

Eğer siz de kredisiz ev almaya karar verdiyseniz o zaman yine ekonomistr.com sitesinin okuyucuları için ele almış olduğu tavsiyelere uyabilirsiniz. İşte yatırım öncesi bazı önemli tavsiyeler;

“Senetle Ev Almak İsteyenlere Tavsiyeler”

Ev almak istiyorsanız sizin için bazı tavsiyelerde bulunmak istiyoruz. Bunlara dikkat etmeniz sizin açınızdan çok daha iyi olacaktır. Ev almak isteyip de bütün birikimlerini kaybeden birçok kişi olduğu için tercihlerinize göz atmak daha yararlı olacaktır. Peki senetle ev alırken nelerde dikkat edilir? İşte dikkat edilmesi gerekenler;

  1. Evin gerçek değeri ile senetli satış değerini karşılaştırın
  2. Senetle ev satan firma vadeler için ne kadar fark istiyor
  3. Peşinatsız ev alacağım diye dolandırıcılara para kaptırmayın
  4. Birçok firma şu anda olmayan projeler için insanlardan para toplamaktadır
  5. Bu projeler hayata geçmezse o zaman paranız da boşa gidebilir
  6. Büyük firmaları tercih etmeniz daha iyi olacaktır
  7. Vade süresi de önemli. Kısa vadeli satışlarda ödeme güçlüğü yaşamanız durumunda ev hacizle elinizden çıkabilir
  8. Senetleri doldururken rakamlar arasındaki boşluklara dikkat ediniz
  9. Senetlerin noter onaylı olmasını rica edin
  10. Senetlerin ödenmemesi durumunda sözleşmeye bir ödeme süresi eklenmesini isteyiniz.”
Haber Merkezi
Haber Merkezi
Articles: 7734

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir