İsrail, Şifa Hastanesi’ndeki poliklinik binasını bombaladı! Çok sayıda ölü ve yaralı var

featured

Hamas örgütünün 7 Ekim sabahı başlattığı Aksa Tufanı operasyonuna İsrail’in verdiği karşılık, Gazze’ye 34 gündür süren bomba yağışıyla devam etmektedir. Ancak son raporlara göre, Beyaz Saray’ın iddia ettiği gibi her gün 4 saatlik ateşkes ilan etme taahhüdüne rağmen, İsrail ordusu Gazze’deki Şifa Hastanesi Yerleşkesi’nin poliklinik binasını bombaladı. Bu saldırı sonucunda birçok kişi hayatını kaybetmiş ve yaralılar olduğu bildirildi.Dün akşam Beyaz Saray tarafından duyurulan ve Gazze’deki sivil halkın güvenli bir şekilde güneye geçebilmelerini ve insani yardımların sağlanabilmesini amaçlayan günlük 4 saatlik ateşkes ilanı haberlerine rağmen, İsrail ordusu saldırılarına devam etmektedir. Filistin Haber Ajansı’nın raporlarına göre, İsrail ordusu Şifa Hastanesi Yerleşkesi’nin poliklinik binasını son 24 saat içerisinde 4 kez bombalamıştır. Bu saldırıda birçok kişi ölmüş ve yaralananlar olduğu belirtilmektedir.Bu trajik olaylar ışığında, Gazze’deki durumun daha da kötüleştiği ve insani krizin derinleştiği görülmektedir. İsrail ordusunun sürekli saldırılarına rağmen Beyaz Saray’ın taahhütlerini yerine getirmemesi de endişe vericidir. Barışın sağlanması ve sivillerin yaşamlarını sürdürebilmesi için acilen uluslararası toplumun müdahale etmesi gerekmektedir.Ancak bu haber metni, herhangi bir ihtilafa neden olmama amacıyla objektif bir şekilde sunulmuştur. Gerçekleri yansıtmak ve duyarlı olmak önemlidir.

ŞİFA HASTANESİ’NDEKİ POLİKLİNİĞE BOMBA YAĞDIRDILAR

İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırıları sonucu yaşanan katliamlar ve hastanelerin hedef alınması uluslararası toplumu kaygılandırmaya devam ediyor. Son olarak Şifa Hastanesi ve çevresinin vurulması, binlerce kişinin sığındığı bu yerlerde büyük bir panik yaratmıştır. Hastanenin poliklinikleri de hedef alınarak birçok kişi hayatını kaybetmiştir.İsrail’in saldırılarına devam ettiği bilinen Endonezya Hastanesi’nin de çevresi vurulmuş, hastalar ve siviller büyük bir paniğe kapılmıştır. Endonezya Dışişleri Bakanlığı ise saldırıların hastaneye zarar verdiğini ve bu tür vahşi saldırıları kınadığını açıklamıştır. Gazze’deki hastanelerin ve sağlık merkezlerinin büyük bir çoğunluğu İsrail saldırıları sonucu hizmet dışı kalmıştır. Bu durumda sağlık hizmetlerinin sürdürülmesi oldukça zor bir duruma gelmiştir.

ABD Beyaz Saray’dan yapılan açıklama ise İsrail’in saldırılarına bir kısmi bir ara vereceğini belirtmiştir. İsrail’in, Gazze Şeridi’nde yaşayan sivillerin güneye geçiş yapmalarına ve insani yardımın sağlanmasına olanak tanımak için her gün 4 saat boyunca kuzeydeki saldırıları durduracağı ifade edilmiştir.Hamas’ın İzzeddin el-Kassam Tugayları’nın İsrail’in sürekli ihlallerine karşılık verme amacıyla düzenlediği saldırılarla birlikte İsrail ordusu da Gazze Şeridi’ne yoğun hava bombardımanı başlatmıştır.Yaşanan bu olaylar uluslararası kamuoyunu ciddi şekilde endişelendirmektedir. Masum sivillerin hayatlarının tehlikede olması ve sağlık hizmetlerinin aksaması büyük bir insani krizi tetiklemektedir. Tüm taraflara, herhangi bir ihtilafın yol açmaması ve sivil yaşamın korunması için çaba sarf etmeleri çağrısı yapmak önemlidir.

İsrail ile Hamas arasındaki çatışmaların sonucunda can kayıpları ve yaralanmalar artmaya devam ediyor. İsrail tarafından yapılan açıklamaya göre, 7 Ekim tarihinden bu yana çatışmalarda toplamda 352 asker ve Gazze Şeridi’ndeki çatışmalarda 36 kişi olmak üzere toplamda 1400’den fazla İsraillinin hayatını kaybettiği ve 5132 kişinin yaralandığı belirtildi. Aynı şekilde, Hamas’ın elinde ise 239 İsrailli esir bulunuyor. Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre ise İsrail’in saldırılarında 4412’si çocuk ve 2918’i kadın olmak üzere toplamda 10.812 Filistinlinin öldüğü ve 26.905 kişinin yaralandığı bildirildi.Bu korkunç çatışmalar sırasında İsrail ordusu ayrıca Gazze’nin en büyük sağlık tesisi olan Şifa Hastanesi, Nasr Çocuk Hastanesi, El-Ehli Baptist Hastanesi ve Türk-Filistin Dostluk Hastanesi gibi birçok sağlık kuruluşuna saldırdı. Ayrıca, tahliyeye çalışan Filistin Kızılayı’na bağlı Kudüs ve Endonezya hastaneleri de vuruldu. Bu saldırılarda çok sayıda insan öldü ve yaralandı. Çatışmaların başlamasından bu yana, Hizbullah ve İsrail arasındaki çatışmalarda 63 Hizbullah mensubu ve 4 İsrail askeri hayatını kaybetti.

Bu olaylar dünya genelinde büyük bir endişe ve üzüntü yaratmaktadır. Taraflar arasında artan gerilim ve şiddetin sona ermesi umuduyla uluslararası toplumun arabuluculuk ve çatışma çözümü için daha fazla çaba sarf etmesi gerekmektedir.

0
tebrikler
Tebrikler
0
k_t_
Kötü
0
m_kemmel
Mükemmel
0
_zg_n
Üzgün
0
acayip
Acayip
0
komik
Komik
0
sinirli
Sinirli
İsrail, Şifa Hastanesi’ndeki poliklinik binasını bombaladı! Çok sayıda ölü ve yaralı var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir