İngiltere’de bir kadın, aynı anda doğurduğu bebeklerin ikiz olmadığını öğrendi

30 yaşındaki Sophie Small, İngiltere’nin Herefordshire şehrinde, ilk bebeğine hamile kaldıktan dört hafta sonra ikinci bebeğine hamile kaldı. Aynı gün çocuklarını kucağına alan kadın, yapılan testler sonrasında bebeklerinin ikiz olmadığını öğrendi. Doktorlar, ilk olarak bebeklerin farklı boy ve kilolarda olmasından şüphelendi. Durumu araştıran doktorlar, annenin ‘süperfetasyon’ nedeniyle bebeklerine bir ay arayla hamile kaldığını ortaya çıkardılar.

Dünyada şimdiye dek ‘süperfetasyon’la gerçekleşen 10 doğum olduğu belirtilirken, Holly ve Darcy adını verdiği bebekleriyle ilgili ilk süreci değerlendiren anne Sophie, “Farklı aşamalarda büyüyen iki bebek taşıyordum ama bunu bilmiyorduk. Hamileliğim boyunca sürekli hastalandım. Doktorlar nedenini bir türlü bulamıyordu. Darcy 32; Holly 36 haftalık bebeklerdi. Doktorlar ilk başta ikisi arasındaki farklı anlayamadı. İncelemelerden sonra farklı büyüme evrelerinde oldukları fark edildi. Birbirlerinden çok farklıydılar” diye konuştu.

Sophie Small’un hikayesi, dünyada nadir görülen “süperfetasyon” olayıyla ilgili bir örnek oluşturdu. Süperfetasyon, bir kadının tek bir yumurtlama döneminde hamile kalmasına rağmen, başka bir yumurtlama dönemi boyunca tekrar hamile kalması anlamına gelir. Bu durum oldukça nadir görülen bir durumdur ve birçok doktor tarafından şimdiye kadar farkedilmemiştir.

Sophie Small’un yaşadığı ilginç olay, süperfetasyon hakkında daha fazla araştırma yapılması gerektiğini ve bu nadir durumun daha iyi anlaşılması için daha fazla çalışma yapılması gerektiğini göstermektedir. Bu araştırmalar, anne ve bebek sağlığı açısından da oldukça önemlidir ve gelecekteki hamileliklerde doğru bir şekilde tanı konulması, sağlıklı bebeklerin doğması ve annenin sağlığı açısından son derece önemlidir.

Haber Merkezi
Haber Merkezi
Articles: 7890

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

meritking giriş kingroyal giriş kingroyal meritking meritkingadres.com