Hür Zıt Anlamlısı Nedir? Hür Zıt Anlamlısı Olan Sözcük ve Örnek Cümleleri

Erkinlik ya da hürriyet, bir kişinin engellenmeden veya sınırlandırılmadan istediğini seçebilmesi, yapabilmesi ve hareket edebilmesi durumuna özgürlük olarak adlandırılır. Özgürlüğün eş anlamlısı olan hür kelimesi, daha az yaygın bir şekilde kullanılır. Bazı sınavlarda, öğrencilere hür kelimesinin zıt anlamı sorulmaktadır. Hür kelimesinin anlamını inceleyip, ardından zıt anlamına bakacağız.

HÜR KELİMESİNİN ANLAMI NEDİR?

HÜR Kelimesinin Anlamı Nedir?Türk Dil Kurumu’na göre, hür kelimesi çeşitli anlamlara sahiptir ve genel olarak özgürlük ve hürriyet anlamını taşır. Hür, bağlı ve bağımlı olmama, dış ve iç etkilerden bağımsız olma, engellenmemiş olma gibi bir durumu ifade eder. Hür kelimesinin eş anlamlısı ise “özgür” kelimesidir.Örnek cümleler:– “Fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür bir şairim.” (Tevfik Fikret) – “Ben ezelden beridir hür yaşadım, hür yaşarım.” (Mehmet Akif Ersoy)Bu örneklerde görüldüğü gibi, hür kelimesi insanların özgür düşüncelerine, vicdanlarına, bilgelerine sahip olarak bağımsız bir şekilde yaşadıklarını ifade etmektedir.

HÜR KELİMESİNİN ZIT ANLAMLISI NEDİR?

HÜR KELİMESİNİN ZIT ANLAMLISI NEDİR?İçeriğinizi dikkate alarak, Türk Dil Kurumu’nun tanımlarına göre hür kelimesinin zıt anlamlısı “esir”, “tutsak” ve “bağımlı” kelimeleridir. Hür kelimesi, özgür, bağımsız, serbest anlamlarını taşırken, bu kelimeler ise bunun tam karşıtı anlamlara sahiptir. Türk Dil Kurumu’na göre hür kelimesi, bireyin herhangi bir kısıtlama veya zorunluluğa tabi olmadan özgürce hareket etmesini ifade ederken, esir, tutsak veya bağımlı kelimeleri ise bir kısıtlama veya zorunluluk altında olan, başkasının egemenliği altında olan anlamlarına gelmektedir. Türkçe dil kurallarına uygun bir şekilde içeriği yeniden yazmaya çalıştım.

HÜR KELİMESİNE BENZER KELİMELER

Hür kelimesinin çeşitli benzer anlamları mevcuttur. Aşağıda hür kelimesine benzer ve eş anlamlı kelimeler bulunmaktadır:Azade – Serbest, özgür Başıboş – Kontrolsüz, serbest Başına buyruk – Kendi başına hareket eden, özgür iradesine göre davranan Boş – Sınırlama olmaksızın hareket eden, özgür Davranma – Serbest iradeyle hareket etme Etraflıca – Özgürce, kısıtlama olmaksızın.

Haber Merkezi
Haber Merkezi
Articles: 7890

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

meritking giriş kingroyal giriş kingroyal meritking meritkingadres.com