Hiroşima’da G7 Zirvesi’ne katılan Biden, ABD’nin atom bombası saldırısı nedeniyle özür dilemeyecek

G7 Liderler Zirvesi, Japonya’nın dönem başkanlığında Hiroşima kentinde başladı. ABD Başkanı Joe Biden da zirveye katılıyor. Biden’ın Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya ve Birleşik Krallık liderleri ile birlikte Hiroşima Anıt Müzesi’ni ziyaret edip çelenk koyma ve ağaç dikme törenine katılması bekleniyor. Müze ve anıt, ABD’nin atom bombası saldırısının ardından tek başına ayakta kalan Hiroshima İl Sanayi Tanıtım Salonu’nun kalıntılarını barındırıyor.

Bazı Japon siyasetçiler, Amerika’nın Hiroşima ve Nagasaki bombardımanları için resmi bir özür sunmasını talep etti. Ancak, anma alanını ziyaret eden ilk ABD Başkanı olan Barack Obama, 2016 ziyaretinde nükleer silah kullanımı için özür dilememişti. Beyaz Saray, Biden’ın da özür dilemeyeceğini belirtti. Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Biden’ın katılacağı etkinliğin bunun için doğru bir zaman olmadığı için özür dilemeyeceğini söyledi.

Başkan Biden, diğer G7 liderleriyle birlikte çelenk sunma ve diğer etkinliklere katılacak. Ayrıca, Biden’ın hem tarihe hem de Japonya Başbakanı Fumio Kishida’ya saygı göstermek amacıyla bu eylemi gerçekleştireceğini söyledi.

İşte, G7 Liderler Zirvesi ile ilgili haberimiz böyle. İlgili liderlerin yaptığı etkinliklere dair daha fazla bilgi edinmek isterseniz, lütfen ilgili kaynaklara başvurun.

Haber Merkezi
Haber Merkezi
Articles: 7890

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

meritking giriş kingroyal giriş kingroyal meritking meritkingadres.com