Gazze’deki İnsanlık Dramı: Hamas’ın 5 Günlük Ateşkes Teklifi

İsrail’in Gazze’ye Yönelik Saldırıları ve Hamas’ın Teklifi

Gazze’deki insanlık dramı devam ederken, Hamas’tan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’ya önemli bir teklif geldi. İsrail’in 38 gündür süren saldırılarına karşı Hamas Sözcüsü, “Gazze’de 5 günlük ateşkes için 70 çocuk ve kadını serbest bırakmaya hazırız.” şeklinde açıklama yaptı.

Esir Takası ve Hamas’ın Açıklamaları

Hamas’ın Kassam Tugayları Sözcüsü Ebu Ubeyde, Gazze’deki İsrailli esirlerle ilgili yapılan görüşmeler hakkında bilgi verdi. Katarlı arabulucuların çabalarıyla, Gazze’deki İsrailli esirler karşılığında Filistinli 200 çocuk ve 25 kadının serbest bırakılması için çalıştığını açıkladı.

Ebu Ubeyde, İsrail’in taleplerine karşılık olarak, 5 günlük bir ateşkesle 50 kadın ve çocuğu serbest bırakabileceklerini ve bu sayıyı 70’e çıkarabileceklerini belirtti. Ancak, İsrail’in bu konuyu ertelediğini ve kaçtığını ifade etti.

Direniş ve Çatışmaların Gelişimi

Hamas Sözcüsü, esir takası anlaşmasının, ateşkesi ve insani yardım girişini içermesini talep ettiklerini vurgulayarak, İsrail’in bu talepleri ertelediğini iddia etti. Ayrıca, sahadaki çatışmaların detaylarına da değinerek, Filistinli direnişçilerin İsrail askerlerine karşı direniş gösterdiğini ve son 48 saat içinde 20 İsrail askeri aracını imha ettiklerini belirtti.

Ebu Ubeyde, İsrail’in direnişi yok etme hayalinden kaçtığını ve bu konuda önceki İsrail başbakanları İzak Şamir ve İzak Rabin’i örnek gösterdi.

Gazze’deki Son Durum ve İsrail’in Saldırıları

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, İsrail’in Filistin’e yönelik sürekli ihlallerine karşı bir saldırı düzenledi. İsrail ordusu ise Gazze’ye yoğun hava bombardımanı başlattı. İsrail’e göre, 7 Ekim’den bu yana 363’ü asker olmak üzere toplam 1200 İsrailli hayatını kaybetti. Aynı dönemde Gazze’de ölenlerin sayısı ise 11 bin 240’ı aştı.

İsrail Ordusunun Eylemleri ve Sonuçları

İsrail ordusu, onlarca hastaneyi zorla tahliye etmek için yerleşkelerini vurarak on binlerce yaralı ve sivilin bulunduğu alanları etkiledi. Bu saldırılarda yüzlerce kişi öldü ve yaralandı. Çatışmaların başladığı tarihten bu yana, İsrail ordusu ile Hizbullah arasındaki çatışmalarda 74 Hizbullah mensubu hayatını kaybetti.

Gazze’deki insanlık dramı devam ederken, taraflar arasındaki görüşmelerin ve çatışmaların nasıl bir sonuç doğuracağı merak konusu olmaya devam ediyor.

Haber Merkezi
Haber Merkezi
Articles: 8008

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

meritking giriş kingroyal giriş kingroyal meritking meritkingadres.com
Portobet Giriş