Eminevim ve Fuzulev Güvenilir Mi? Faizsiz Ev Almak

Türkiye’de ev satın alan kişilerin neredeyse % 90’ı banka kredisi ile ev almaktadır. Ama banka kredi faizlerinin yükselmesi nedeniyle birçok kişi alternatif ev alma yollarını aramaktadır. Bunlardan bir tanesi de Eminevim ve fuzulev sistemleri ile ev satın almaktır.  Faizden kaçmak, faiz ödememek için, faizsiz ev satın almak için bir yöntem olarak son zamanlarda çok revaçta olan fuzul ev ve Eminevim ile ev alma yöntemlerini başvuru yapabilirsiniz.

Birçok kişi güven problemi yaşadığı için Eminevim gibi sistemler güvenilir mi? Buralardan ev alınır mı, paramız batar mı ya da sistem çöker mi diye tereddütte kalabilmektedir. Bu anlamda hem bir dizi araştırma yaptık hem de tarafsız olarak en doğru bilgileri vermeye çalıştık. Gerçekten tarafsız olarak yaptığımız açıklamalar doğrultusunda burada fuzulev ve Eminevim ve buna benzer sistemlerin güvenilir olup olmadığına dair bilgiler verdik.

Faizsiz ev almak istiyorum Eminevim güvenilir midir?

5c6L8bevvH0TUgDX 637768974651378433

Faize bulaşmak istemeyenler, faiz ödemek istemeyenler, faizsiz ev almak için Eminevim gibi sisteme girmek isteyebilirler. Burada şöyle bir durum var: Eminevim onlarca yıldır faaliyet gösteriyor ve şimdiye kadar hemen bir çıkmaza girdiği görülmemiştir.  Yani parayı batırma veya eve teslim etmeme gibi bir durum söz konusu değildir.

Lokal olarak bazı yerlerde değişik şikayet konuları olabilir; şöyle ki kişi sisteme girmiştir; ama çekilişten en geç çıkmışlar ya da çıktığı zaman satın almak istediği ev fiyat olarak arttığı için satın almamış ve buna benzer durumlardan dolayı bazı şikayet konuları olabilir; ama bu sistemin işleyişi ile ilgili bir durumdur. Yani genel bir güvenlik sorunu değildir.

Eminevim sistemlerinin güvenilirliği  sorgulanmaktadır. Para yatırdıktan sonra geri paramızı alabilecek miyiz şeklinde ikilemde kalınabilmektedir. Ya da  bu sistem her an batabilir mi endişesi de söz konusu olabilir.  Geçtiğimiz yıllarda Çiftlik bank diye bir sistem vardı ve batmıştı. İnsanlar bundan dolayı tedirgin olabiliyor. Ama Eminevim için her ne kadar bu noktada bir yatırım tavsiyesi olmamakla beraber şunu söyleyebiliriz: şimdiye kadar hemen batma veya bir buna benzer bir durum söz konusu olmadığı için şimdilik güvenilir diyebiliriz; ama ilerisi için gerçekten hiç kimse hiçbir şey söyleyemez.

Çünkü bu noktada herhangi bir sigorta şirketi veya devlet bir güvence sağlamaz. Bu noktada eğer gerçek güvence almak istiyorsanız Eminevim yetkilileri ile görüşüp varsa bir güvence sunabilirler ama yoksa size tercih bırakıyoruz.

Eminevim fuzulev sisteminde devlet güvencesi var mı?

Eminevim veya fuzul evim gibi ve bunu benzer ev edindirme ya da araba edindirme sistemleri özel teşebbüs sistemleridir. Özel kişiler ve kurumlar tarafından yürütülen tamamen devletten bağımsız olan  kooperatif işlemleri olduğu için devlet bu tür yerlerin müdahale etmez. Dolayısıyla Eminevim veya fuzulev Allah göstermesin ileride batması durumunda insanların mağdur olması durumunda devlet tarafından güvence sağlamayacaktır.

Bilindiği üzere bankalar batarsa devlet 100 bin TL’ye kadar bir güvence bedeli sağlar; ama fuzulev sisteminde güvence olmadığı için herhangi bir olumsuz durumla karşılaşılması durumunda devlet hangi bir güvence vermiyor çünkü devletin hiçbir ilgisi yoktur bu tür konularla.

Bu sistemler kendi içerisinde sigorta şirketleri ile anlaşarak, bir güvence oluşturabilirler sistemin batması durumunda veya sistemin çıkmaza girmesi durumunda sigorta şirketlerinin paranızı iade etmesi ile ilgili bir anlaşma yapabilir; ama bu çok maliyetli olacağı için şirketler tarafından henüz bu işler kabul edilmiş değildir.

Yani bu tamamen karşılıklı güven esasına dayalı ve sisteminin sağlığı içerisinde yürütülen bir işlem olacaktır. Yani herhangi bir bakma veya ona benzer bir durum olup olmayacağını kesin ifade edemeyiz. Daha çok yetkilileri ile görüşüp bu konuda bir güvence almanın söz konusu olabilir.

Eminevim batarsa paramı alabilir miyim?

Eminevim ya da  fuzulev farketmez bu sistemler batarsa paranızla almanız mümkün olabilir; ama ne zaman alırsınız onu bilemeyiz. Çünkü bu sistemlere özkaynakları yani öz-yeterlikleri ne kadardır bunu bilemiyoruz. Güvence bedeli olarak hazır ne kadar bekletildiğini, sıcak nakit para var mı yok mu onu da bilmediğimiz için bunların bu sistemin batması durumunda paranız alıp alamayacağınıza dair bir şey söyleyemiyoruz. Ama sistem batarsa ki batık olduğu için kısa vadede para olamayacağınızı ileriki zamanlarda şirket kendisi toplarsa bir nebze paranızı alabileceğini ifade edebiliriz

Bununla ilgili İhlas holding örnek vermek gerekirse; bilindiği üzere daha önceki yıllarda batmıştı. İhlas holding daha sonra toparlanma girmiş olup borcunun kısmen ödese de halen on binlerce kişinin borcunu ödemediği bilinmektedir. Yaklaşık 20 sene önce batan şirket süre zarfında borçlarını bitirmiş değildir bu noktada size bir örnek olarak sunulabilir. Şimdiye kadar Eminevime üye olan herkesin parasını, evini ve arabasını teslim aldığını herhangi bir sorunla karşılaşmadığını biliyoruz. Sistemi şimdiye kadar güzel işlediğini herhangi bir sıkıntı olmadığını söylemek isteriz. Güvenip güvenmemek sisteme girip girmemek tamamen sizin kendi tercihiniz olacaktır.

Haber Merkezi
Haber Merkezi
Articles: 7734

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir