Elon Musk’tan ‘Gazze’ için internet kararı: Starlink uyduları aktif hale getirilecek

featured

Elon Musk, Starlink uydularının Gazze’de Birleşmiş Milletler ve diğer uluslararası yardım kuruluşları için kullanılacağını duyurdu. İsrail’in Hamas saldırılarına karşı başlattığı saldırılarda birçok sivil hayatını kaybetti.Yaklaşık 8 bin Filistinlinin öldürüldüğü saldırılar sırasında gazeteciler ve aileleri de yaşamını yitirdi.İsrail’in abluka altındaki Gazze Şeridi’nde yoğun saldırılar nedeniyle iletişim tamamen kesildi. Sabit hatlar, cep telefonları ve internet hizmetleri kullanılamaz hale geldi.İsrail ordusu hava saldırılarını artırmış ve kara operasyonlarını genişletme kararı almıştır.Gazze’de bulunan en büyük sağlık kuruluşu olan Şifa Hastanesi de İsrail ordusu tarafından hedef alındı.Bu süreçte Elon Musk önemli bir gelişmeyi duyurdu.Starlink uyduları Gazze’de aktif hale gelecek.Tesla ve SpaceX’in CEO’su Elon Musk, Gazze bölgesine internet sağlayan Starlink uydularının tanınmış uluslararası kuruluşlar için kullanıma açılacağını açıkladı. Bu gelişmeyle Gazze’deki iletişim sorunu büyük ölçüde çözülecek ve yardım kuruluşları daha etkin bir şekilde çalışabilecektir.Aşağıda, Gazze’deki son durumu özetleyen bir tablo bulunmaktadır:

KonuDurum
Saldırılar8 bine yakın ölü, gazeteciler can kaybı
İletişimTamamen kesildi
İsrail OrdusuHava saldırılarını artırdı, kara operasyonlarını genişletiyor
Şifa Hastanesiİsrail ordusu tarafından hedef alındı
Starlink UydularıGazze’de kullanıma açılacak
Bu gelişme, Gazze’de yaşanan insanlık dramına yardımcı olmak ve iletişim sorununu çözmek için umut verici bir adımdır. Elon Musk ve Starlink ekibi bu projede büyük bir rol oynayacak ve Gazze’deki yardım kuruluşlarının çalışmalarına destek olacak.

İsrail’in Gazze’ye saldırılarında son durum

İsrail’in Gazze’ye saldırıları devam ederken son durum nedir? İzzeddin el-Kassam Tugayları’nın 7 Ekim sabahı başlattığı “Aksa Tufanı” adlı saldırıya karşılık İsrail ordusu da Gazze Şeridi’ne çok sayıda savaş uçağıyla saldırdı. Saldırılarda İsrail tarafından 310 askerin ve 1400 İsraillinin öldüğü ve 5 bin 132 İsraillinin yaralandığı bilgisi verildi. Gazze’deki Sağlık Bakanlığı ise saldırılarda ölenler arasında 3 bin 195 çocuk olmak üzere toplam 7 bin 703 Filistinlinin hayatını kaybettiğini, yaralı sayısının ise 19 bin 743’e ulaştığını açıkladı.

Batı Şeria’da ise İsrail güçlerinin ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 110 Filistinli öldü ve 1900’den fazla kişi yaralandı. Çatışma bölgelerinde 25 gazeteci İsrail bombardımanında yaşamını yitirdi.İsrail-Lübnan sınırında ise 8 Ekim’den bu yana İsrail ordusu ile Hizbullah arasında çatışmalar yaşanıyor. Bu çatışmalarda 46 Hizbullah üyesi, 6 İslami Cihad Hareketi üyesi, 3 Hamas üyesi ve 2 Hizbullah destekli Sünni Direniş Tugayı mensubu öldü. Ayrıca bir gazeteci ve 4 sivil de hayatını kaybetti.Lübnan tarafından düzenlenen saldırılarda ise 3 İsrail askeri ve bir İsrailli sivil öldü.Tablo:
GazzeÖlü SayısıYaralı Sayısı
İsrailli Askerler3105,132
Filistinliler7,703 (3,195 çocuk)19,743
Batı ŞeriaÖlü SayısıYaralı Sayısı
Filistinliler1101,900’den fazla
LübnanÖlü Sayısı
İsrail Askerleri3
İsrailli Sivil1

0
tebrikler
Tebrikler
0
k_t_
Kötü
0
m_kemmel
Mükemmel
0
_zg_n
Üzgün
0
acayip
Acayip
0
komik
Komik
0
sinirli
Sinirli
Elon Musk’tan ‘Gazze’ için internet kararı: Starlink uyduları aktif hale getirilecek

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir