Dünya liderleri Erdoğan’ın seçim zaferini tebrik etti! İki liderden Türkçe mesaj var

Cumhurbaşkanlığı seçimleri Türkiye’de ikinci turu geride bıraktı. Yarış Recep Tayyip Erdoğan ve Kemal Kılıçdaroğlu arasında gerçekleşti ve sonucunda Erdoğan tekrar Cumhurbaşkanı seçildi. Dünya liderleri de sonucun açıklanmasıyla birlikte tebrik mesajları yayınladılar.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, “Fransa ve Türkiye’nin birlikte üstesinden geleceği büyük sınamalar var. Yeniden seçilmesi dolayısıyla tebriklerimi ilettiğim Başkan Erdoğan ile birlikte, ilerlemeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı. Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı tebrik ederek “Avrupa’nın güvenliği ve istikrarı için işbirliğimizin geliştirilmesini ve ülkelerimizin yararına stratejik ortaklığımızın daha da güçlendirilmesini umuyoruz” dedi.

ABD Başkanı Joe Biden ise, “NATO müttefikleri olarak ikili meseleler ve ortak küresel zorluklar üzerinde birlikte çalışmaya devam etmeyi dört gözle bekliyorum” dedi. Eski ABD Başkanı Donald Trump ise “Bu büyük ve hak edilmiş zaferinden ötürü Erdoğan’ı kutluyorum. Kendisini iyi tanırım. Dostumdur” ifadelerini kullandı. Kremlin ise, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in tebrik mesajını yayınladı ve ikili ilişkilerin güçlendirilmesine vurgu yaptı.

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan da “Ülkelerimiz arasındaki ilişkilerin tamamen normalleşmesine yönelik birlikte çalışmaya devam etmeyi sabırsızlıkla bekliyorum” dedi.

Seçim sonuçlarının ardından dünya liderlerinin tebrik mesajları geldi. Birçok lider Türkiye ile ilişkilerin güçlenmesi gerektiğine vurgu yaparak seçim sonucunu kutladı.

Haber Merkezi
Haber Merkezi
Articles: 7890

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

meritking giriş kingroyal giriş kingroyal meritking meritkingadres.com