Dolar/TL, 19,92 seviyesinden işlem görüyor

Dün paylaşılan verilere göre, dolar/TL güne yükselişle başladıktan sonra artışını sürdürerek saat 11.00 itibarıyla yüzde 0,1 değer kazandı ve 19,9240’den işlem gördü. Aynı süre içerisinde avro/TL yüzde 0,1 azalışla 21,3640’tan, sterlin/TL yüzde 0,1 değer kaybıyla 24,6180’den satıldı. Dolar endeksi ise üst üste üçüncü gün yükselişini sürdürerek 17 Mart’tan beri en yüksek seviye olan 104,1’de dengelendi. Aynı dakikalarda avro/dolar paritesi yüzde 0,3 gerileyerek son 2 ayın en düşük seviyesi olan 1,0720’den alıcı buldu.

Küresel piyasalarda ABD’deki borç limiti krizi nedeniyle endişeler devam ederken, gözler Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) para politikası kararlarına çevrildi. Beyaz Saray ile Cumhuriyetçi temsilciler arasında dün yapılan borç limiti müzakereleri sonuçsuz kaldı. ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Kevin McCarthy, düzenlediği basın toplantısında müzakerecilerin bazı konulardan hala uzak olduğunu belirterek harcamalar konusundaki anlaşmazlıklara işaret etti.

Analistler, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) haziranda 25 baz puanlık faiz artışına gidebileceği beklentileriyle para piyasalarında yüzde 34’lük bir fiyatlamanın olduğunu rapor etti. Fed Yönetim Kurulu Üyesi Christopher Waller ise haziran toplantısında faiz artırımına gidilip gidilmeyeceğinin kararını gelecek 3 haftalık verilere göre alınacağını bildirdi.

Bugün yurt içinde TCMB faiz kararının yanında haftalık para ve banka istatistikleri, yurt dışında ise ABD’de bekleyen konut satışlarının takip edileceği aktarıldı. Analistlere göre, teknik açıdan dolar endeksinde 102’nin destek, 105 seviyesinin direnç konumunda olduğu bildirildi.

Kaynak: AA

Haber Merkezi
Haber Merkezi
Articles: 7890

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

meritking giriş kingroyal giriş kingroyal meritking meritkingadres.com