Cannes’dan ödülle dönen Merve Dizdar dünya basınında! Başarısına övgü yağdı

Cannes Film Festivali’nde En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nü kazanan Merve Dizdar, Nuri Bilge Ceylan’ın yönetmenliğini yaptığı Kuru Otlar Üstüne filmindeki performansıyla göz doldurdu. Dizdar’ın başarısı, Türkiye’nin yanı sıra dünya basınında da büyük yankı uyandırdı. İngiltere’nin önde gelen gazetelerinden The Guardian’ın sinema eleştirmeni Peter Bradshaw, Ceylan’ın filmi ve Dizdar’ın performansını övdü. Bradshaw, “Altın Palmiye için merak uyandırıcı bir seçim fakat ne kadar olağandışı bir Cannes’dı” başlıklı yazısında, Kuru Otlar Üstünde için ayrı bir paragraf açtı.

Bradshaw, “Ceylan’ın çok konuşan ve yoğun olarak drama olarak adlandırılan Kuru Otlar Üstüne onun yine insanı içine çeken ve Çehovvari bir işi oldu ve en iyi kadın oyuncu ödülünü kazanan Merve Dizdar sayesinde şiddet elde etti” yorumunu yaptı. Dizdar’ın performansı, sinema eleştirmenlerinin beğenisini kazandı ve The National gibi uluslararası yayınlar da habere geniş yer verdi.

Dizdar, ödülü kazandıktan sonra yaptığı açıklamada filmdeki karakterinin varoluş mücadelesi verdiğini ve birçok zorluğu aşmaya çalıştığını söyledi. Daha önce tiyatroda da yer alan Dizdar, Kuru Otlar Üstüne ile sinemada da ses getirmeyi başardı. Türkiye’nin gururu olan Dizdar, Cannes’da en iyi kadın oyuncu ödülünü kazanan ilk Türk oyuncu oldu.

Haber Merkezi
Haber Merkezi
Articles: 7890

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

meritking giriş kingroyal giriş kingroyal meritking meritkingadres.com