Bakan Bilgin asgari ücret için rakam verdi: 500 dolar bazında bir oran olacak

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, katıldığı canlı yayında temmuz ayında yapılması beklenen asgari ücret zammına ilişkin açıklamalarda bulundu. Bilgin, asgari ücreti hesaplarken birkaç parametreyi dikkate aldıklarını belirterek, olası zamma ilişkin “Asgari ücretten 1,5 yıldır vergi alınmıyor. Temmuzda reel alım gücünü koruyacak şekilde düzenleyeceğiz. Cumhuriyet tarihinde dolar bazında 455 doların üzerinde en yüksek seviyeye çıkaran bir düzenlemeyi ocak ayında yaptık. Temmuzda da aynısını yapacağız. Aşağı yukarı 500 dolar bazında bir oran olacak. Çalışmalarımız hazır” şeklinde konuştu.

Bugünkü dolar kuruyla 500 dolar yaklaşık 10 bin TL’ye denk geliyor, ancak önümüzdeki dönemde kurda artış bekleniyor. 8 bin 506 TL’lik net asgari ücret ise bugünkü dolar kuruyla yaklaşık 425 dolara denk geliyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da dün akşam katıldığı canlı yayında asgari ücrete yapılacak ara zamla ilgili konuştu. Temmuz ayında yapılması beklenen asgari ücrete yapılacak zamla ilgili hesaplamaların sürdüğünü belirten Erdoğan, “Bugüne kadar olduğu gibi yine bütün emekçilerimizi enflasyona karşı koruyacak tedbirleri alacağız ve bu yönde bütün gerekli adımları da atacağız” dedi.

Bu yıl temmuz ayında yapılması beklenen asgari ücret zammıyla ilgili çalışmaların devam ettiğini dile getiren Bakan Bilgin’in açıklamasına göre, asgari ücrette aşağı yukarı 500 dolar bazında bir oran olabilir. Ancak kurdaki artış nedeniyle net rakamlar henüz netleşmedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan da bütün emekçilerin enflasyona karşı korunacağı sözünü verdi.

Haber Merkezi
Haber Merkezi
Articles: 7890

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

meritking giriş kingroyal giriş kingroyal meritking meritkingadres.com