Asgari ücret temmuzda ne kadar olur? SGK uzmanının verdiği rakam işçi kesiminin yüzünü güldürecek

Temmuzda Asgari Ücret Ne Kadar Olacak?

Kamu işçilerine yapılan zam sonrası, gözler Temmuz ayında gerçekleşecek olan asgari ücret zammına çevrildi. Enflasyon farkına ve refah payına dayanan hazırlıklar yapıldığını belirten Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “asgari ücret artışından memur ve emekli maaş zammına bu konuda yılbaşında gerçekleştirdiğimiz çalışmaların devamını getireceğiz” ifadelerini kullandı.

SGK Başuzmanı İsa Karakaş’a göre, Ocak ve Nisan ayındaki enflasyon oranlarının yüzde 15.21 olduğu göz önünde bulundurulduğunda, yüzde 21’lik bir enflasyon ve refah payı ile birlikte yüzde 35 civarında bir artış söz konusu olabilir. Eğer yüzde 35’lik bir artış olursa, asgari ücreti alan işçilerin maaşı 15 bin liraya yükselecek. Ancak, bu rakamın son derece yetersiz olduğu belirtiliyor.

Karakaş, kamudaki asgari ücret ve döviz kurlarındaki artışları da göz önünde bulundurarak, yüzde 40’lık bir artış olması durumunda asgari ücretin 11 bin 908 liraya, yüzde 45’lik bir artış olduğunda ise 12 bin 333 liraya yükselebileceğini ifade ediyor.

Asgari ücret belirlenirken yoksulluk ve açlık sınırlarının da göz önünde bulundurulması gerektiği belirtiliyor. SGK Başuzmanı İsa Karakaş’ın tahmini ise en az yüzde 45 oranında bir zam yapılacak şeklinde. Ancak asgari ücrette belirlenecek rakamın kesinleşmesi için daha fazla beklememiz gerekecek.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Ekonomi

Haber Merkezi
Haber Merkezi
Articles: 7890

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

meritking giriş kingroyal giriş kingroyal meritking meritkingadres.com