Alan Adı Sorgulaması Nasıl Yapılır? Domain Nasıl Alınır?

Alan adı sorgulama işlemi ile aklınızda olan alan adının müsait olup olmadığını öğrenmek için domain sorgulama sitelerini kullanabilirsiniz. Domainler genellikle iki bölümden oluşur: domain adı ve uzantısı. Örneğin, “ZoomTekno.com” sitesinde “ZoomTekno” domain adıdır ve “.com” uzantısıdır. Alan adı, ICANN tarafından akredite edilen firmalar tarafından tescil edilir. “tr” uzantılı domainler ise sadece ODTÜ üzerinden tescil edilebilir. Com, net, org, cc, info, ws gibi uzantılar için belge gerekmezken, com.tr uzantılı domainler için belge gereklidir. .tr uzantılı domain almak için Ticaret Sicil Gazetesi veya marka tescil belgesi gereklidir. AdSoyad.com.tr alan adı için sadece TC kimliği yeterlidir.

Alan adı sorgulama işlemi, istediğiniz alan adının önceden satın alınıp alınmadığını ve müsait olan uzantıları görmek için yapılır. Bu işlemi birçok yerli ve yabancı domain sorgulama sitesi aracılığıyla gerçekleştirebilirsiniz. Domain kaydı için ise domain alacağınız firmanın web sitesindeki adımları izleyerek kolayca yapabilirsiniz.

Domain fiyatları genel olarak 8.99 $ ile 9.99 $ arasında değişmektedir. Com.tr uzantılı domainler ise genellikle 24.99 $’dır. Domain ücretleri yıllık olarak ödenir ve 10 yıllık bir süre için satın alabilirsiniz. Sürenin dolması durumunda domain ücreti ödenmediğinde, domain 2 ay içinde boşa düşer ve başka bir kullanıcı tarafından satın alınabilir. Domain süresini, aldığınız firmanın domain yönetim panelinden kolayca uzatabilirsiniz.

Alan adı sorgulama işlemi, istediğiniz alan adının daha önce satın alınıp alınmadığını kontrol etmenizi ve müsait olan uzantıyı sorgulamanızı sağlayan bir işlemdir. Bu işlemi yapmak için domain sorgulama sitelerini kullanabilirsiniz.

Haber Merkezi
Haber Merkezi
Articles: 7888

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

meritking giriş kingroyal giriş kingroyal meritking meritkingadres.com