ABD'de yıllık enflasyon, yüzde 4 ile son 2 yılın en düşük seviyesine indi

ABD’de enflasyon geçtiğimiz ay yüzde 0,1 artarak beklentilerin altında kaldı. Yıllık enflasyon ise yüzde 4 seviyesine geriledi ve son 2 yılın en düşük seviyesine ulaştı. Bu durum, Fed’in enflasyon hedeflerine ulaşmak için daha fazla müdahale yapacağı speküllasyonlarını beraberinde getirdi.

ABD’de petrol fiyatlarındaki artış, pandemi sonrası dönemdeki talep patlaması ve küresel tedarik zinciri sorunları, enflasyondaki artışın temel nedenleri olarak gösteriliyor. Ancak, bu durum resmi kaynaklardan açıklanan veriler ile çelişiyor. Uzmanlar, enflasyonda meydana gelen düşüşün geçici olabileceğine işaret ediyorlar.

Piyasa gözlemcileri, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) bu durum karşısında politika değişiklikleri yapabileceğine dikkat çekiyorlar. Fed, enflasyonu yüzde 2 seviyesinde sabit tutmak için faiz oranlarını düşük seviyelerde tutuyor ve para basma programlarını devam ettiriyor. Ancak, bu politikaların enflasyondaki artışı dizginleyemediği görülüyor.

Sonuç olarak, ABD’deki enflasyondaki düşüş, Fed’in politikaları hakkında derinleşen tartışmalara ve finans piyasalarındaki dalgalanmalara neden oldu. Fed’in enflasyonu dizginlemek için yeni ve daha etkili politikalar geliştirmesi gerekebilir.

Haber Merkezi
Haber Merkezi
Articles: 7890

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

meritking giriş kingroyal giriş kingroyal meritking meritkingadres.com